Sosyal Sorumluluk ve COVID-19 Pandemisi

Temel Ofis Kurallarımız

Kriz sırasında temel ihtiyaçların nasıl talep edileceği ve lojistiğinin nasıl sağlanacağı belirlendi.

Birden fazla sürücünün kullanımında olan araçlar dezenfeksiyon yapılmadan diğer sürücüye devredilmedi.Catering firmaları, çaycılar ve garsonların çalışanları tarafından KKD kullanımının arttırılması/dikkatinin artırılması ve el dezenfektanı kullanımı sağlanmaktadır.İşyeri girişlerinin sadece temel personel ile sınırlı olması sağlanmalı ve tesislere kontrollü erişim sağlanmalıdır.

Covid-19 ve pandemik ZONE'nin kamuya açıklanması

Tarihli: 01.01.2021

Sayı:000210101

Tüm personelimiz ülkemizdeki aşı kaynaklarından en az iki kez yararlanmıştır ve yetkili makamların önerileri doğrultusunda aşılanmaya devam edecektir.

Çalışanlara Corona Virüs hakkında bilgilendirme eğitimi ve hijyen eğitimi verilmektedir.

Günlük vücut ısısı takibi sağlanır.

İşe başlamadan önce, gün içinde ve sonunda belirli ve sık aralıklarla ateş ölçümü yapılır ve hazırlanan tablo ilgili kişilerle paylaşılır. Ateşi yüksek personel ve ziyaretçilerin çalışma alanına girmesine izin verilmemektedir.

Çalışanların işe başlamadan önce ellerini dezenfekte etmeleri sağlanır. El hijyeni ürünleri, maske vb. ürünlerin temini, firma giriş ve çalışma alanlarına yerleştirilmesi ve belirli aralıklarla kullanılması sağlanmaktadır.

Personel taşıma hizmetlerinin havalandırma filtrelerinin değiştirilmesi, periyodik hizmet alımı ile iç dezenfeksiyonunun yapılması, günlük temizliğinin çizelge ve dezenfeksiyon talimatları ile yapılması ve sıklığına uyulması sağlanmaktadır.Kişiler arasında en az 2 metre mesafe olması sağlanır ve bir arada bulunmanın gerekli olduğu durumlarda işlemler uygulanır.Görüşmeler ve toplantılar uzaktan iletişim sistemleri ile sağlanmaktadır.Hasta ve ateşi çıkan personelin işe gelmeden hastaneye gitmeleri sağlanır.

ZONE Covid-19 ve Pandemi ACİL DURUM PLANI

Tarih: 01.01.2021

Sayı:000210102

Evden çıkmadan önce el dezenfektanı ve maskenizi yanınıza alınız. Toplu taşıma araçlarında maske kullanınız. İşyerinde gerekli hijyen koşullarını sağlayınız. İşyeri girişindeki yangını kontrol ediniz. Ellerinizi dezenfekte ediniz. Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı var mı?

Maske takın, insanlardan uzak durun, toplu taşıma kullanmayın Çalışanın ani bozulması veya bilinç kaybı Hasta yaşıyorsa; Hastayı diğer görevlilerden ayırın 112 Acil Servisi arayın Ambulansı bekleyin Hastanın durumu uygunsa en yakın hastaneye götürün İşiniz bitince kıyafetlerinizi değiştirin Kendinizi dezenfekte ettikten sonra işyerinden çıkın Hasta değilse yetkililere haber verin canlı; Olay yerine müdahale etmeyin. Çalışma alanınızı dezenfekte edin. İşletmede çalışanların birbirleriyle temasını en aza indirin. Çalışma alanınızı sık sık havalandırın Öğle yemeği molası verdiğinizde Yemek yemeden önce ellerinizi yıkayın Yemek ve çay saatlerinizi düzenleyin. 2’ye 3 posta düzenleyin. Sıra varsa, diğer çalışanlarla aranızda en az 1 metre mesafe bırakın. Gruplar halinde yemek yemeyin.

İkişer kişilik masalarda oturun Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek şekilde yiyin, bol su için Yemekten sonra ellerinizi yıkayın ve öyle başlayın.

 

 

 

Kronik bir hastalığınız var mı? Yoksa 60’ın üzerinde misin?

Kesinlikle gerekli olmadıkça evden çıkmayın.

Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun Herhangi bir hastalık belirtisi var mı?

Maske takın ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun

Çalışan aniden kötüleşiyor veya bilincini kaybediyor Hastanız yaşıyor mu?

Hastayı diğer personelden ayırın 112 Acil’i arayın

Bu arada çalışanların paniğe kapılmasını önleyin,

İşyerinden ayrılmalarına izin vermeyin.

Ambulansı bekle. Hastanın durumu iyi ise en yakın hastaneye götürün.

Sepetim