Sipariş adresini değiştirebilir miyim?

pazar yerinden verdiğiniz siparişleriniz kargo sürecinde değilse, ilgili pazar yeri sitesindeki üyelik bilgilerinizin adres bölümünü kullanarak değişikliği yapabilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildiyse kargo takip numaranız ile ürünlerinizi takip etmenizi ve ilgili kargo firması ile iletişime geçerek işlem yapmanızı öneririz. Detaylı bilgi için [email protected] adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Not: Sipariş sürecinde adres bilgilerinizin doğrulanması ve kontrol edilmesi çok önemlidir.

Fatura ve Teslimat adreslerim farklı olabilir mi?

Evet, böyle bir talepte sipariş aşamasında ilgili adres sekmesinden gerekli girişleri yapmanızı rica ederiz.

Kargo ücreti ne kadar?

Aksi bir durum olmadıkça, ürünlerinizi pazaryeri siteleri ile yapmış olduğumuz anlaşmalı firmalar aracılığıyla size gönderiyoruz. Sipariş aşamasında size ilgili sipariş bölümünde kargo bilgisi verilmektedir.

Kargom hangi firma aracılığıyla gönderilecek?

Pazaryerleri ile sizin için en uygun kargo ücreti anlaşmalarını yapıyoruz. Sipariş aşamasında kargo içeren ürünlerimiz için anlaşmalı kargo firmaları ile yapmış olduğumuz gönderiler için ekstra bir ücret ödemezsiniz. Sizden talep edilen ekstra ücretleri reddettiğinizi belirtmek isteriz. Ek kargo ücreti ile satın aldığınız ürünler için en uygun fiyatları sipariş ekranınızda göreceksiniz.

Kargo takibini nasıl yapabilirim?

Siparişlerinizi beklemeden size ulaştırmak Zone’un önceliklerinden biridir.

Pazaryerleri (N11, Hepsiburada.com vb.) üzerinden sipariş verirseniz, ilgili sitelerin üyelik bölümündeki kargo takip bölümlerinden ürününüzün durumunu takip edebilirsiniz. zonebilisim.com sitesinden vereceğiniz siparişleriniz için [email protected] üzerinden sizi bilgilendireceğiz. Ürününüzün anlık hareketlerini bu kargo takip linki üzerinden takip edebileceksiniz.

Kargo firması ürünümü aldı ne yapmalıyım?

Kargo firması zamanla yarıştığı için ürünü teslim edip bir an önce yola çıkmak istiyor ancak hassas bir konu var. Kargo paketinizi teslim almadan önce kargo formu imzalanmamalıdır. Nakliye tutanağını imzalamadan önce lütfen ürününüzün kutusunun nakliyeden dolayı hasar görüp görmediğini kontrol ediniz. Herhangi bir nedenle kutuda herhangi bir hasar olması durumunda teslimata ilişkin herhangi bir belge imzalamadan kutunuzu kargo görevlisine teslim ediniz. Yeni ürünleriniz tarafımızca hemen gönderilecektir. Kutuları hasarlı olan ürünlerin teslim alınması durumunda ürünlerin hasar görmesinden veya noksanlığından Zonebilisim.com sorumlu değildir.

Kargonuz size ulaşırsa aşağıdaki talimatları uygulamanızı rica ederiz.
1) Ürününüzü kargo şirketinden teslim alırken görsel olarak ezik, kırık, yırtık veya kutusunun hasarlı olmamasına dikkat ediniz.
2) Ürününüzün güvenlik bantlarında deformasyon var ise tutanak tutturarak kargo firmasına iade ediniz.
3) Ürününüzde olağan dışı bir ağırlık sapması veya sallanma sesi varsa kargo firmasına tutanak tutturarak iade ediniz.

Zone ürünlerinizi orijinal kutularında, açılmamış güvenlik bantları ile üreticiden geldiği gibi teslim etmeyi garanti eder. Zone orijinal ürünlerin kutularına hava kabarcıkları, titreşim ve hasar emici ambalajlar yaparak ürün kutusuna zarar vermeden size kendi güvenlik bandını gönderir. Üçüncü şahıslardan kaynaklanabilecek herhangi bir durum için öncelikli olarak sizi uyarmak isteriz.

Zone için müşteri memnuniyeti her şeyin üstündedir.

Ödeme

Ödeme ve taksit seçenekleri nelerdir?

Zone, pazaryerleri ile çeşitli ortaklık anlaşmaları imzalamıştır. Bu anlaşmalar doğrultusunda sizlere en iyi ödeme seçeneklerini sunmaya çalışıyoruz. Çeşitli bankalardan sizler için sunduğumuz banka, taksit ve komisyon oranları, havale, EFT (elektronik fon transferi), kapıda ödeme, alışveriş kredisi gibi seçenekleri sipariş sırasında ilgili ekranlarda bulabileceksiniz. faz.

İadeler

İade ettiğim ürün için ne zaman para iadesi alabilirim?

Anlaşmalı pazaryerleri ile yapmış olduğunuz iade girişleri için ilgili internet sitesinde yer alan iade işlemleri geçerlidir. Bölge pazaryerlerinin iade işlemlerinde herhangi bir imtiyazı veya yetkisi yoktur. Zone, iade davalarında durumu müşterilerimizin lehine geliştirmek için gerekli özen ve çabayı göstermektedir.

Sipariş

Faturamı kaybettim, tekrar nasıl alabilirim?

Faturanızı kaybetmeniz durumunda alışveriş yaptığınız pazaryeri sitesinde üyelik segmenti altında yer alan sipariş detaylarını kullanarak faturanıza ulaşabilir ve faturamı görüntüleyebilirsiniz. Farklı bir seçenek olarak, talebinizle ilgili olarak bize

01.

3D ödeme adımı ne kadar güvenli?

3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi sırasında banka, kart sahibinden sadece kendisinin bildiği ödeme şifresini ister ve kart sahibinin kimliği doğrulanır. İnternette yetkisiz kişilerin kartlarını kullanmasını engeller.

Olası garanti dışı durumlar nelerdir? Nelere dikkat etmeliyim?

Satışını yaptığımız birçok teknolojik ürünün garanti kapsamı dışında kalmasına neden olan bazı arızaları derleyerek siz değerli müşterilerimizin dikkatine sunmak isteriz.

Uygun olmayan paketleme, Üründe çatlak ve kırıklar, Ürün üzerinde vidaların oynaması veya eksik olması, Ürün üzerindeki etiketin çıkarılması,
Herhangi bir ezik, ezik, çizik, Sağlıksız taşıma sırasında meydana gelen arızalar, Elektronik parçalarla oynama, değiştirme, Yanmış ve isli talaşlar, Ürünün herhangi bir parçasının hasar görmesi, Ters takma, kırılma veya bağlantı kablolarında hasar, Seri numarasının değiştirilmesi , okunamıyor olması, Ürünün herhangi bir parçasının boyanması veya lekelenmesi,
Ürüne çıkarılamayan etiket yapıştırılması veya çıkarılan etiketin kalıntıları, Doğal afetlerden kaynaklanan hasarlar (mücbir sebep)
Aşırı sıcaklık, donma, nem, toz, Virüslerden kaynaklanan her türlü sorun, Elektrik şebekelerinden kaynaklanan tüm arızalar, Cihazlara kurulu yazılımların yetkili servis dışında değiştirilmesi veya silinmesi, Ürün üzerinde Hatalı BIOS veya Firmware kurulumu yapılması,
Ürüne sıvı girmesi, Yetkili servis dışında ürüne müdahale edilmesi, Bu gibi durumlarda ürün garanti dışı işlem görecektir.

Özel Ürünler için iade koşulları

Ürün kutusundaki koruma bandı açılmamalıdır. Ekrandaki koruma bandı çıkarılmamalı, çizilmemeli, hasar görmemeli vb. olmamalıdır. Ürün kutuları açılmış telefon, kamera, notebook, PlayStation, yazıcı ve tarayıcı telefon iadeleri servis raporu sonrasında yapılır.

Tüm standart aksesuarlar hasarsız ve eksiksiz orijinal ambalajında gönderilmelidir.

02.

Genel iade koşulları nelerdir?

İade süresi, teslim aldığınız tarihten itibaren 15 gündür.
İade, orijinal kutusu veya ambalajı ile yapılmalıdır.

Orijinal kutusu/ambalajı zarar görmüş (örneğin orijinal kutusuna kargo etiketi yapıştırılmış ürünler ile kargo koli bandı yapıştırılmış ürünler) yeniden satılabilirlik özelliğini kaybetmiş ve satın alınamayan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. başka müşteri kabul edilmez.

İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal faturası (sizdeki tüm nüshaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir.

Ürün seçiminde uyumsuzluk sorunu yaşanabilecek ürünler için mutlaka teknik destek alarak uyumluluk için sipariş vermelisiniz.
Bu tür ürünlerin orijinal ambalajı açıldığında iade edilmesi mümkün değildir. (Örn: bellek kartları, yazıcı sarf malzemeleri, bilgisayar donanımı ve yazılım ürünleri)

Diğer Ürünlerin İadesinde

Kalitesi nedeniyle iade edilemeyecek ürünler, su arıtma cihazları (Ürünün kusurlu veya kusurlu olduğu durumlar haricinde açıldıktan sonra sağlık açısından tehlike oluşturabilecek ürünler, Örneğin vücut ile bire bir temas gerektiren ürünler) kullanım sırasında, kulak içi veya kulak üstü kulaklık vb.), tek kullanımlık ürünlerde, kopyalanabilen, çabuk bozulan veya son kullanma tarihi geçen yazılım ve programların iadesi mümkün değildir.

Aşağıdaki ürünlerin iadesi, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.

* Her türlü yazılım ve programlar
* DVD, VCD, CD ve kasetler
* Taşınabilir bilgisayarlar
* Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri, işlemciler vb. (toner, kartuş, şerit vb.)
* Saat, her türlü kozmetik, kişisel bakım, sağlık ve güzellik ürünleri

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Kargo işlemi tamamlanmadan önce ilgili pazaryeri kullanıcı sekmenizin Siparişlerim bölümünden siparişinizi iptal edebilirsiniz. Kargo süreci tamamlanan ürünler için ilgili pazaryeri kurallarına uymanızı rica ederiz.

03.

Siparişimi verin süreç nasıl işleyecek?

Öncelikle siparişiniz için teşekkür ederiz, ürününüzü güzel günlerde kullanın.

Eğer siparişinizi pazaryerleri üzerinden verdiyseniz, siparişiniz otomatik olarak tarafımıza gönderilmiş demektir. Hafta içi kargo saatlerimiz sabah ve akşam olmak üzere 2 partidir. Zone şirket prensibi olarak gelen her siparişi beklemeden geri alma politikamız olduğunu belirtmek isteriz. Hafta içi saat 11:30’a kadar verdiğiniz siparişleriniz öğlen kargo ile tarafınıza ulaştırılır. Öğleden sonra verilecek siparişleriniz için akşam kargosu işlenir. Akşam sevkiyatının geçtiği durumlarda ise bir sonraki iş günü içerisinde çıkış işleminiz yapılır. Olağanüstü ve mücbir sebep hallerinde sürecin daha uzun sürebileceğini ve bu gibi durumlarda Zone olarak sizleri bilgilendireceğimizi belirtmek isteriz.

Siparişlerinizi zonebilisim.com üzerinden verdiyseniz, siparişinizin hemen sistemimizde görüneceğini ve yukarıda belirtilen kargo işlemi ile tarafınıza gönderileceğini belirtmek isteriz.

Online pazar yerlerinden sipariş vermek güvenli midir? (N11, Hepsiburada.com, vb.)

Zone ürünlerine online pazaryeri siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz. Tüm sistemlerimiz ilgili pazaryerleri ile entegre çalışmaktadır. Güvenliğinizi tehlikeye atabilecek herhangi bir pazar yeri portalıyla çalışmadığımızı garanti ediyoruz. Ürünlerinizi ilgili kanallardan güvenle satın alabilirsiniz.

Siparişim gecikti ne yapmalıyım?

Olağanüstü ve mücbir sebepler dışında kargonuz en kısa sürede tarafınıza teslim edilecektir. Zone olarak 3.şahıslarda yaşanabilecek gecikmelerden dolayı özür dileriz. Kargonuzu mevcut koşullar dışında teslim almazsanız, [email protected] üzerinden sipariş numaranız ile tarafımıza bilgi vermenizi rica ederiz. Bu durumda süreç şu şekilde işleyecektir.

1) Sipariş numaranızı [email protected] üzerinden bize iletmenizi rica edeceğiz.
2) Bölge, ilgili kargo işlemlerini derhal inceler.
3) Kargonun gecikmesi ile ilgili son durum bilgisi alınacaktır.
4) Olası adres hataları, kargonun farklı bir sevk alanına gönderilmesi gibi durumlarda hızlı aksiyon alınabilmesi için kargo firması ile bilgi alışverişi yapılacaktır.
5) Yanlış bilgi olması durumunda ürünlerinizin size en hızlı şekilde ulaştırılması için kargo firmaları ile gerekli düzeltmeler yapılacak ve takibi yapılacaktır.
6) Tüm bu süreç size iletilecek ve sürekli geri bildirim sağlayacağız.

Sepetim